3 BOYUTLU ZEMİN NASIL YAPILIR ?

        3 Boyutlu Zemin Nasıl Yapılır ? Size bunu anlatmaya çalışacağım. 3 Boyutlu Zemin uygulaması yapmak için, öncelikle zemin etüdü yapılarak, zemindeki çatlak, kırık ve deliklerin onarımı ile birlikte, uygulama yapılacak alan fayans/seramikse derz boşluklarının kapatılması ve zeminin teraziye alınması işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işlem, aynı zamanda 3 Boyutlu Zemin görseline alttan gelebilecek rutubet ve su sızmalarını da engelleyecek ve 3 Boyutlu Zemin uygulamamızın daha uzun süreli olmasını sağlayacak alt yapıyı oluşturmak için gereklidir. Buna alt zemin oluşturulması diyoruz. 

3 Boyutlu Zemin Kaplama, 3D Zemin Kaplama, 3 D Zemin Kaplama, 3D Zemin Kaplama, Polimerik Zemin Kaplama3 boyutlu zemin kaplama malzemeleri,  3 boyutlu banyo fiyatları,3D döşeme fiyatları, 3 boyutlu banyo zemini, 3D Zemin Kağıdı3 Boyutlu Resimler, 3D Resimler, 3 D Resimler, 3 D Banyo Zemini

         Alt zemin oluşturulmadan önce zemin, yağ ve tozdan arındırılmalıdır. Ham beton üzerine yapılacak uygulamalarda, beton zeminin solüsyonu çekmemesi için betonun sertleştirilmesi yapılmalıdır. Akıllı harç denilen civalı harç kullanılarak yapılan uygulamalarda yüzey yağlanması nedeni ile üzerine yapılacak uygulama zemine tutunamayacağından civalı harç uygulamalarında yüzey zımparalanmalı ve diş açılarak üzerine yapılacak uygulamanın daha sağlıklı tutunması sağlanmalıdır. Fayans/Seramik uygulamalarında da yüzey tutunması için derz boşlukları yeterli görülmezse diş açma işlemi yapılırsa uygulamanız daha uzun süreli olacaktır. Diş açma yerine asitle eskitme de yapabilirsiniz.

         Alt zemin oluşturulması ; bu işlem için, kuvars veya silis kum, bulunamadığı durumlarda mermer tozu kullanılarak likiditesi bozulmadan hazırlanan harç zemine yayılır. Harcın zemine iyice yayılması ve duvar dipleri dahil tam bir izolasyon sağlaması için mala/rulo türü ekipman kullanılır. Hazırlanan harcın yayılması için gerekli zaman dilimi 25 derece üzerindeki sıcaklıklarda 35-40 dakika kadardır. Daha sonra müdahale zorlaşacağından büyük alanlarda işleyebileceğiniz kadar harç karınız.( Bir birine ekleme olarak dökülen harç iz yapmaz, birbiri ile örtüşür.) Harç tüm zemine yayıldıktan sonra kürlenmeye bırakınız. Normal şartlarda 15-16 saat sonra dökmüş olduğunuz harcın üzerine görsel uygulaması yapılacak seviyede sertleşme olur. 

         Görselin serilmesi ; uygulama yapacağınız alana uygun 3 boyutlu görsel seçimini yaparak grafik çalışmasından sonra dijital baskı teknolojisi ile çıktı alınız. Uygulama için el becerisi gerekmektedir. Eğer uygulamanın nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, bir reklamcıdan yardım isteyiniz. Reklamcıya sulu uygulama yapmamasını söylemeniz gerekmektedir. (3 Boyutlu Zemin Kaplamalarında Sıvı Solüsyon (Polimer-Epoksi) kullanıldığından sulu uygulamalarda ya yüzeye yapışma olmaz yada, görselle üst solüsyon arasına sıkışan su orada sis çökmüş gibi bir hava oluşturarak görüntünün bozulmasına yol açar.)  Bilerek veya bilmeyerek yapılan sulu uygulamalarda görselin altındaki suyun tamamen kuruması için geçecek süreyi kontrol ederek belirleyiniz ve görselin kenarlarının tam olarak zemine yapıştığından emin olunuz. Aksi takdirde kullanmış oldığunuz 3 boyutlu zemin solüsyonu görselle zemin arasına girer ve kenarlarda kalkma yapan yerlerde görselin yüzeyini koruyamazsınız.

         3 Boyutlu Zemin Görseli, yüzeye uygulandıktan sonra, görseli kontrol ediniz.Görselde hava kabarcığı kalmaması gerekmektedir. Hava kabarcığı kalmışsa falçata ucu veya bir iğne yardımı ile hava kabarcıklarını gideriniz. Hava kabarcığı kalırsa, uygulama yapıldıktan sonra hava ısındığında ısınan hava genişleyeceğinden o bölgede daha büyük boşluklar oluşmasına sebep olur. Gözden kaçırılan hava kabarcığı büyükse yapmış olduğunuz 3D Zemin uygulamanızda yırtılma ve patlamalara sebep olabilir.

3D Zemin Kağıdı, 3 Boyutlu Zemin Kaplama Kağıtları, 3D Döşeme Fiyatları3D Zemin Kağıdı, 3 Boyutlu Zemin Kaplama Kağıtları, 3D Döşeme Fiyatları, 3 Boyutlu Zemin, 3D Zemin3D Zemin Kağıdı, 3 Boyutlu Zemin Kaplama Kağıtları, 3D Döşeme Fiyatları, 3 Boyutlu Zemin, 3D Zemin

          Üst zemin uygulaması ; 3 Boyutlu Zemin görselinin zemine uygulanmasından ve kontrolünden sonra hazırlanan koruyucu solüsyon 3 Boyutlu zemin görselinin üzerine, yüzeye dökülür. Rulo yardımı ile yayılmasına yardımcı olunur. Solüsyon özellikle duvar diplerine zor gider. Solüsyonu yüzeysel olarak duvar diplerine ittirerek bırakınız. Solüsyonun yüzeye eşit yayılması için rulo ile yardımcı olunuz. Solüsyon zemine ne kadar erken yayılırsa sertleşme süresine gelene kadar ki süreyi yüzeyi düzlemesi için kullanır. Yüzeyi alt zemin oluştururken teraziye aldığınızdan solüsyonu yüzeysel olarak tarayarak bıraktığınızda zaten solüsyon her yere eşit olarak yayılacaktır. Yayılmanın sağlandığını gözlemleyerek yüzeyin stabil hale geldiğini gördüğünüzde bölgeyi toz ve dış etkenlerden etkilenmeyecek şekilde korumaya alınız. Yapmış olduğunuz 3 Boyutlu Zemin uygulamasını Kürlenme için bırakınız. 24 saat sonra kontrol ederek üzerine basabilirsiniz. Soğuk havalarda bu süre uzayabilir. (10 derecenin altında uygulama yapmamaya çalışınız. Uygulama yapılması zorunluysa bölgeyi ısıtınız. 10 derecenin altında solüsyon daha koyu hale gelecektir. Solüsyonu 15-20 dakika ısıtarak ( Elektrik Sobası önünde) daha akışkan hale getirebilirsiniz. 

         Uygulama üzerine eşya konulacaksa uygulamadan sonra 7 gün geçmesi tavsiye edilmektedir. ( Tam sertleşme için gerekli olan süre )

         3 Boyutlu Zemin /  yaparken, yukarıda anlatılanlar haricinde dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

  1. Solüsyon, kullanma talimatında belirtilen oranlarda ve miktarda kullanılır. Aksi uygulamalarda sertleşme çok daha erken veya hiç olmayabilir.

    2. Solüsyonu talimatında belirtilen ölçülerde bir kap içine aktardıktan sonra çok iyi şekilde karışımının sağlanması gerekir. Yüzeyden karıştırmalarda sorun olabilir. Bu nedenle, alt kısmın karışması için tedbir alınır. Mikser kullanılırsa 600-700 devir mikserle (devir ne kadar az olursa o kadar iyidir) 1,5 - 2 dakika yeterlidir. Elle karıştırmalarda, 4-5 dakika dip dahil ters hareketlerle karıştırmaya devam edilir. Karıştırma tamamlandığında solüsyon kullanmaya hazırdır. 3-5 dakika kap içerisinde bekletebilir veya hemen kullanabilirsiniz. ( Epoksi Türevli malzeme kullanıyor iseniz kap içerisinde bekletme sürenizi iyi ayarlayamazsanız Epoksiyi kullanmadan kap içinde dondurabilirsiniz. ART HOUSE ürünü olan Solüsyonda bu süre 3-4 katına çıkmaktadır. ART HOUSE ürünlerine 1 saat civarında müdahale etme şansınız vardır )  

    3. Uygulamalarda tekstil türevi baskı kullanılabilir. Tekstil türevi baskıda alt zemin aynı şekilde uygulanır. Görsel serilmeden önce az miktarda solüsyon (zeminde 1-2 mikron olacak şekilde, kumaşın zemine yapışmasını sağlayacak kadar) rulo ile yüzeye sürülerek görsel üzerine serilir. Üst yüzey uygulaması normal şekilde yapılır. Tekstil kullanıldığında görselin üzerine çıkılacağından görselin kırışıp, buruşmamasına dikkat edilir. Görselin üzerine çıkılırken solüsyonun ayak tabanına bulaşmaması ve görsele yapışıp kalmamanız için Çivili ayakkabı veya krampon türü ayakkabı kullanılabilir.

     4. Uygulamadan sonra yapıştırdığınız görselde hava kabarcığı tespit edilirse (bir gün sonra) bir iğne vasıtası ile kabarcık olan bölgeye müdahale edilerek havası boşaltılır. (Art House Solüsyonunda kabarcık olmaz. Kabarcık zemine yapıştırma esnasında görselde oluşur ve dikkatsizlik sonucu kalabilir) Parmak ucu ile bölgeye lokal baskı uygulanır ve deliğin kapanması sağlanır. Baskı uygularken iz olmamasına dikkat ediniz.

      5. Uygulama için ortam sıcaklığının 15 derece altında olmamasına dikkat ediniz. Uygulama zorunlu ise ortamı ısıtınız. 

      6. Uygulama esnasında 0 532 523 56 31 (Nuri Delibaş) numaralı telefonumuzdan teknik yardım alabilirsiniz. Çoğu firma,uygulamaları daha basit ve ucuz hale getirmek için değişik yöntemler kullanmakta, piyasadan temin edilen ve sanayide zemin parlatma amaçlı kullanılan malzemelerle uygulama yapılmaktadır. Bahsedilen malzemeler 2-3 mm. döküldüğünde yüzey liflenmesi ve çatlama yapar. Yapışma derecesi düşüktür. Bu nedenle m2'de kullanılan miktar düşük tutulmaktadır. Yeterli kalınlık oluşmadığından yüzey çabuk yıpranır. Yırtılma riski yüksektir. Bu işin doğru olabilmesi için hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın yüzey için m2'ye 2,5 Kg.'dan az malzeme kullanımı doğru değildir. Bu tür uygulamaların yanlış olduğunu ve bu güne kadar diğer firmaların yapmış olduğu uygulamalardan bir çoğuna müdahale edilerek yeniden tarafımızca yapıldığını belirtmek isterim.  

   7. 8 ay önce Yapmış olduğumuz bir uygulamada ürün sağlamlığını test ettik ve video olarak yayınladık. 3 Boyutlu Zemin Test videomuzu videolar bölümünden izleyerek diğer firmalara da bu şekilde bir test uygulayıp uygulayamayacaklarını sorunuz. You Tube kanalımızı takip ederek yeni uygulama varsa bilgi sahibi olursunuz.

         8. Bizi arayan çoğu kişi bu iş için görselin duvar kağıdı olup olmayacağını sormaktadır. Yanlış öğrenilen bir bilgiyi teyid etmek veya doğruyu anlatırken zorlanmak bir hayli güç. Duvar kağıdı denilen şey, adı üstünde kağıt. Kağıdın zemine yapışması için kullanılan solüsyon veya yapıştırıcı ne kadar güçlü olursa olsun kağıt katmanlardan oluştuğu için zeminde uzun süre dayanması söz konusu olamaz. Kağıdı zemine çok sağlam yapıştırdığınızı varsayalım. Üst tarafına da dünyanın en kaliteli solüsyonunu atsanız aradaki katmanlar yine kağıt olarak kalacak ve en ufak bir harekette bir birinden ayrılacaktır. Ayrılan parça, üzerindeki harekete bağlı olarak sürekli büyüyecek zemininiz zamanla iki parça haline gelecektir. Alt tarafın çok sağlam yapıştığını farz edelim demiştik. Bu durumda üst taraf, üzerindeki solüsyonla birlikte kalkacak ve parçalanacaktır. 

       Piyasada satılmayan ve özel üretim olan ( 3 boyutlu zemin malzemesi ) solüsyon (Polimer - Epoksi) malzememizin özellikleri aşağıdadır.

·  Solventsiz reçine esaslıdır,

·  Dolgunluğu çok yüksektir,

·  Kendiliğinden yayılır,

·  100 mikrondan 10 mm ye kadar kalın kat olarak uygulanabilir,

·  Ev kimyasallarına dayanıklıdır,

·  Asit ve alkali dayanımı iyidir,

·  Çekme yapmaz,

·  Tamiratı kolaydır,

·  Şeffaf, transparan bir görünüme sahiptir,

·  83-87 shore D sertliğindedir,

·  Sürekli 50 C ye, max 12 saate kadar 100 C ye dayanır,

·  Alkollerden etkilenmez,

·  Suya karşı dayanımı mükemmeldir,

·  Kokusuzdur,

·  Güneş ışınları için U/V filitrelidir, güneş altında performansı değişmez,

·  Rulo, fırça, mala, püskürtme ekipmaları ile uygulanabilir,

·  Antibakteriyeldir.

·  Alt ve üst yüzey gerilim farkı minumum seviyededir. Çatlama yapmaz.

·  Yüzey liflenmesi ve islenme olmaz, kabarcık yapmaz. Uygulama esnasında ekstra güç harcamazsınız.

·  Uygulama yapıldıktan sonra 600 derece ısıya mukavemetlidir. Alev almaz.

           İngiltere WRAS Enstitüsü ile AMERİKAN Patentli INTERTEK Analiz firmasından sertifikaları mevcuttur. WRAS Belgesi içme suyu depo ve borularının iç izolasyonunda kullanılabilir belgesidir. İNTERTEK Analiz firmasının belgesi ise Yiyecek kodeksine uygun olduğunu belirtmektedir. (KURUMSAL bölümünde Sertifikaları görebilirsiniz)

3D Zemin, 3 Boyutlu Zemin, 3D Döşeme, 3 Boyutlu Zemin Fiyatı, 3D Zemin Fiyatı3d zemin kağıdı,  3d zemin kaplama izmir,  3d döşeme fiyatları,  3d zemin kaplama sertifika,

3 Boyutlu Zemin Uygulaması Nasıl Yapılmaz ? !...

          Teknik bilgi veremeyen veya büyük bir sır saklar gibi bilgi birikimini paylaşmaktan imtina eden kişilere inat; Burada; bir önceki Başlığımız  3 BOYUTLU EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA NASIL YAPILIR ? olarak yer almaktaydı. Ancak; teknik bilgi yayınlamamıza rağmen uygulayıcı firmaların ve halen fahiş fiyatlarla bayilik verme peşinde koşan arkadaşların işi öğrenmeden Kurumsal Firma Havası vererek yapmış olduğu yanlış uygulamaların acısını hep birlikte çekeceğiz gibi görünüyor. Hiç bir ücret talep etmeden yayınlamış olduğumuz teknik bilgilerden yararlanılmasını ve doğru uygulamaların yapılmasını beklemek Bayilik Görüşmesi yaptığımız ve Bayilik verdiğimiz arkadaşları bile pek ilgilendirmiyor olacak ki, herkes kolay kazanç peşinde koşmakta basit ve ucuz uygulamalar onlara daha cazip gelmektedir. Bu nedenle adına ne derseniz deyin ( 3 boyut zemin, 3 boyut dekor, 3d  dekor, polimerik zemin, foto zemin, foto dekor, gül, lale,orkide v.s. v.s. ) 3 BOYUTLU EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA NASIL YAPILIR ? yerine nasıl yapılmazı anlatmak belki bir anlam ifade eder diye düşünüyoruz. Uygulamanın doğru yapılabilmesi için gerekli altyapı çalışması ve esaslarını da Bayilik Anlaşması yaptığımız arkadaşlarla paylaşmanın daha doğru olacağına inandık. Zemin Uygulaması; adı üzerinde saklı bulunan bir olgudur. Size kim ne anlatıyorsa bu iş o şekilde uygulanmaz. Doğru uygulama için yapılan testleri ve deneyleri video halinde yayınlayacağız. Kısa süre sonra video bölümümüzde küçük gösteriler yayınlanacaktır. Bir torba para ödeyerek almış olduğunuz firmaların uygulamalarını lütfen bizim yapmış olduğumuz testleri yaparak inceleyiniz. Yapmı olduğumuz 3 BOYUTLU ZEMİN çalışmalarımızı görmek için tıklayınız. Kolay Gelsin.

13 NİSAN 2014 tarihinde Nuri Delibaş tarafından yayınlanmıştır.